INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

A hepatitis C fertőzés kezelésének hatása az emésztésre

A hepatitis C fertőzés spontán gyógyulása az akut szakaszban 3-4 hónap alatt zajlik le, azonban sajnos spontán gyógyulás a betegek körében elenyésző hányadú.

A HCV fertőzés kezelésének hagyományos terápiája az interferon-ribavirin kombinációs kezelés. A terápia sikerességét befolyásolja a kórkép korai stádiumban való diagnózisa és a terápia gyors megkezdése. Az interferonok olyan fehérjék, melyeket a korai immunválasz során, az immunválaszban aktív szerepet vállaló fehérvérsejtek és kötőszöveti sejtek termelnek. Elsődleges hatásuk, hogy fokozzák a vírusfertőzött májsejtek elleni sejtes immunválaszt és közvetett módon gátolják a vírus szaporodását. A HCV vírus következtében kialakult májgyulladás kezelésének speciális gyógyszere a rekombináns géntechnológiával előállított interferon alfa. A ribavirin szintén vírusellenes hatóanyag, az interferonnal kombináltan alkalmazva a terápia hatékonysága jelentősen javul.

A hepatitis C kezelés emésztőszervrendszert érintő mellékhatásai

Az émelygés és a hányinger az interferon és ribavirin terápi a egyik legáltalánosabb gasztrointesztinális mellékhatása. A panaszok mérséklésében szerepet játszhat, ha a ribavirint étkezés közben vesszük be. A napi öt-hatszori étkezés, melynek során a páciens kis adagokat fogyaszt, segíthet az émelygés mértékének csökkentésében vagy megszüntetésében. A gyömbér is hasznos lehet a panaszok enyhítésében, mely fogyasztható teaként, alkoholmentes gyömbér sörként, illetve még gyömbéres keksz vagy sütemény beiktatása az étrendbe javasolt. Kerülendő azonban azon ételek fogyasztása, melyek kiváltják a hányingert, illetve az olyan ételek, melyek illatukkal émelygést idéznek elő, így tovább provokálják a panaszokat.

A kezelésben részesülők közül sokan szembesülhetnek az étvágytalanság problémájával is. A terápia alatt tehát fokozottan kell ügyelni arra, hogy a lehető legkisebb testsúlyvesztés álljon be az étvágytalanság miatt. Az étrendbe „büntetlenül” be lehet iktatni ebben az időszakban a magas fehérje tartalmú nassolni valókat (sajt, olajos magvak, tojás). Az étvágytalanságot fokozhatja, hogy a kezelés egyik mellékhatásaként a betegek az ízérzék megváltozásával is szembesülhetnek. Ebben az esetben kipróbálható a citromlé, citromos víz, illetve cink tartalmú tabletta fogyasztása.
A kezelt páciensek 20 százalékánál markáns mellékhatásként jelentkezik a hasmenés. A hasmenés epizódszerűen is felléphet, de végigkísérheti az egész terápiát is. Mindkét esetben kiemelten kell ügyelni a megfelelő folyadékpótlásra. Legjobb kerülni, de minimum korlátozni a koffein (kávé, cola) és a magas cukor tartalmú üdítőitalok fogyasztását. A páciensek egy részénél a laktóz tartalmú ételek fogyasztásának korlátozása is enyhítheti a hasmenéses panaszokat. Főtt rizs, alma és almaszósz, banán és zab tartalmú ételek fogyasztása is hatékony lehet a panaszok enyhítésében vagy megszüntetésében.

(Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu