INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

A hepatitis C kezelési lehetőségei

A korábban kezelésben nem részesülő betegek vírusmentességének elérése hagyományos, interferon-alapú kombinációkkal kezdődik, amennyiben ezek nem eredményesek, a kezelőorvos folyamodhat az új típusú, interferonmentes készítményekért. A mai korszerű direkt antivirális szerekkel történő kezelések mellett 90% feletti gyógyulási arány érhető el.

A hepatitis C vírus által okozott idült májgyulladásban szenvedők gyógyszeres terápiájának megkezdése a Hepatitis Terápiás Bizottság által meghatározott prioritási index alapján történik.

Hagyományos terápia

A korábban kezelésben nem részesült betegek kezelését interferon-ribavirin kombinációval kezdik, ha nincs ellenjavallat. Az interferon bőr alá adható injekció, melyet hetente egyszer kell adni. Az injekció beadására megtanítják a betegeket. A ribavirin tablettát naponta kétszer kell bevenni. A gyógyszer dózisa a testsúlytól függ.

Az interferonok a korai immunválaszban aktív szerepet játszó, fehérvérsejtek és kötőszöveti sejtek által termelt fehérjék. Fokozzák a vírusfertőzött májsejtek elleni sejtes immunválaszt, és közvetett úton gátolják a vírus szaporodását. A májgyulladás kezelésének speciális gyógyszere az interferon alfa-2a nevű vírusellenes szer. A betegség minél korábbi felfedezése azért fontos, hogy az észrevétlenül pusztító májgyulladásnak, a májsejtek pusztulását idejében megkezdett kezeléssel ki lehessen védeni. Amennyiben az interferon alfa-2a kezelést a fertőzést követő első négy hónapon belül kezdve 24 héten át alkalmazzák, akkor általában elejét lehet venni a krónikus májgyulladás kialakulásának. Ezért olyan fontos, hogy a legkisebb gyanú esetén is pontos diagnózis születhessen.

A ribavirin (1-béta-D-ribofuronsyl-1,2,4-triazole-3-carboxamid) vírusellenes hatóanyag. Segítségével a csupán interferonos kezeléshez képest a hatékonyság megkétszerezhető. A szervezet természetes védekező mechanizmusait így támogatva szerencsés esetben sikerülhet elpusztítani a kórokozó vírusokat. Azonban ez a terápia is csak a rászorulók 40 százalékán segített. A Magyarország területén fertőző HCV, hasonlóan a többi európai országhoz, többnyire olyan genotípusba (az ún. b1 genotípusba) tartozik, amely ezen vírusellenes kezelésnek ellenáll.

Azok számára, akikben ezekkel a hatóanyagokkal nem sikerült elpusztítani a hepatitis C vírusokat, a kezelés hatékonyságát egy már ismert molekula, a polietilén-glikol (PEG) polimersegítségével lehetett megnövelni. A PEG-be csomagolt interferon lassabban bomlik le és ürül a szervezetből, így sokkal egyenletesebb mennyiségben tud jelen lenni a vérben, folyamatosan segítve az immunrendszert, ráadásul kevesebb mellékhatása ismert.

A kezelés ma már az esetek 50-60%-ában bizonyul sikeresnek, a 2-es és 3-as genotípusok esetében pedig ez az arány 80% körüli. A peginterferonnal történő 48 hetes kezelés hatékonynak bizonyult a magyarországi, más terápiáknak erősen ellenálló b1 szubtípusú HCV-vel szemben is. Alkalmazása mellett szól, hogy segítségével a korábbinál hamarabb, már 12 hét elteltével is biztonsággal eldönthető, valóban segít-e a betegen. Ha igen, a terápia folytatható, ha viszont nem, akkor nincs értelme a szer további adásának.

A ribavirin-interferonos immunterápiának mellékhatásai is lehetnek, influenzához hasonló tünetek fordulhatnak elő: láz, hidegrázás, levertség, fejfájás, végtag- és csontfájdalmak, emésztőrendszeri, gyomor- és béltünetek jöhetnek elő. A panaszok az első négy-hat hétben rendszerint maguktól rendeződnek, eltűnnek. Olykor pszichés zavarok - hangulatváltozások, depressziós időszakok - is előfordulhatnak, továbbá neurológiai panaszok, polineuropátiák, görcsök lephetik meg a beteget. Némelyeknek bőrproblémáik támadhatnak, kihullik a hajuk, anyagcserezavarok okoznak gondot.

A mellékhatásokat mindig komolyan kell venni, és jelezni kell az orvosnak, fontos azonban tudni, hogy míg ezek a mellékhatások csak időlegesen fordulnak elő, addig a krónikus májgyulladás előbb vagy utóbb életveszélyes állapottá fajulhat, ezért az orvos a beteggel egyetértésben szinte mindig a kezelés, ill. annak folytatása mellett dönt.

Interferonmentes terápiák

A direkt antivirális szerek (DAA) kutatásának eredményeként az újabb és újabb szerek olyan iramban jelentek meg az utóbbi években, hogy lehetségessé vált az alacsonyabb hatékonyságú és több mellékhatással járó interferon nélküli terápia is. Az új DAA készítményeken alapuló interferonmentes kezeléssel 90% feletti gyógyulási arányt is el lehet érni.

A DAA szereket csak kombinációban lehet alkalmazni. Az új szerekkel történő terápiákban a DAA szereket egymással, illetve ribavirinnel.  A terápiák időtartama 8-12-24 hét.

Az új hatóanyagok három hatástani csoportot alkotnak. A hatástani csoportok közös eleme az, hogy mindegyikük a HCV vírus replikáció folyamatát gátolja, különbség a „támadás ponton” van. Ennek alapján beszélünk proteáz-gátlókról, polimeráz-gátlókról és NS5A-gátlókról.

  • A proteáz-gátlók első generációja közé tartozik a már említett boceprevir és a telaprevir, míg az új generációhoz a simeprevir és a paritaprevir hatóanyagok.
  • A polimeráz-gátlók jelenleg hazánkban forgalomba került hatóanyagai a sofosbuvir és a dasabuvir.
  • Az NS5A-gátlókhoz jelenleg három hatóanyag tartozik, a daclatasvir, ledipasvir és az ombitasvir.

További közös jellemzője a készítményeknek a szájon át történő alkalmazhatósága.

A direkt antivirális szerek kombinációival történő kezelések során is lehetnek mellékhatások, ezek azonban jóval enyhébbek, mint az interferon-alapú terápiák esetében. Leggyakrabban fáradtság, álmatlanság, viszketés, hányinger/émelygés, fejfájás, hasmenés jelentkezik.

Máj transzplantáció

A máj szövetének elpusztulása esetén májátültetés segíthet a betegen, bár érdemes tudni, hogy a HCV vírus a transzplantáció alatt a nyiroksejtekben megbújva a beültetett májat rendszerint az első 6 órában újra fertőzi. Ez azonban nem jelenti feltétlenül ugyanolyan súlyosságú májbetegség kialakulását, mint az átültetés előtt. Kontrollvizsgálatra időnként mindenképpen szükség van.
A teljes alkoholtilalmon kívül a beteg nem szorul diétára.                      

Illés András, Dr. Földi Ildikó, Dr. Árki Ildikó

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu