INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

A hepatitis C vírus-fertőzés kezelésének helyzete Európában

A becslések szerint Európában nagyjából 9 millió hepatitis C vírusfertőzött személy él, és évente mintegy 3-4 millió új fertőződés történik.

Az Európai Unió országaiból – az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) adatai szerint – 2012-ben összesen 30 607 újonnan felismert hepatitis C fertőzés került bejelentésre (Belgium, Franciaország, Lichtenstein és Spanyolország adatai nélkül).

A hazai adatok szerint a hepatitis C vírus előfordulása 0,5-0,7 százalékos, vagyis körülbelül 70 000 ember találkozott vele, nagyjából 50 000-en pedig jelenleg is hordozzák, illetve terjesztik a vírust. Közülük 21 000 hazai betegnél diagnosztizálták eddig a fertőzést.

A hepatitis C vírus fertőzés kezelésében – egészen a legutóbbi évekig – a  pegilált interferon (PEG-IFN)  és  ribavirin (RBV) kombinációja számított az általánosan javasolt terápiának. Ennek a kezelésnek számos hátránya van, többek között a hosszú alkalmazási idő (24-től 48 hétig, vagy néha még ennél is hosszabb ideig), valamint a kellemetlen mellékhatások. A gyógyulási arány sem volt túl magas, hiszen a korábban nem kezelt betegek 40–45 százaléka, a korábban sikertelenül kezeltek mindössze 5–21 százaléka volt így meggyógyítható.

Ez a helyzet kezdett el megváltozni a közvetlenül ható, új antivirális szerek megjelenésével, amelyeket a korábbi, pegilált interferon és ribavirin kezelés mellett adnak a betegeknek. A boceprevir-t és a telaprevir-t 2011-ben törzskönyvezték, a magyar betegek számára pedig 2013 májusától vált elérhetővé. A hármas kezeléssel a korábban még nem kezelteknél 63–75 százalékra, míg a korábban sikertelenül kezelteknél 59–66 százalékra nőtt a hepatitis C vírus sikeres elpusztításának az esélye. Az általában egy évig tartó kezelésnél viszont továbbra is komoly problémát okozhatnak a mellékhatások.
2011 óta még újabb gyógyszerek kerültek törzskönyvezésre (például a sofosbuvir és a simeprevir), és ezeket még újabbak követték, illetve követik majd a közeljövőben. Van már olyan, szájon át szedhető gyógyszerkombináció, amellyel 90 százalék feletti arány is elérhető a gyógyulásban. A következő években tehát már olyan terápiák jöhetnek, amelyekben kevés mellékhatással járó, közvetlenül ható antivirális gyógyszereket kapnának a betegek, 8-12 héten keresztül, pegilált interferon és ribavirin alkalmazása nélkül. (Az újfajta terápiák széleskörű elterjedését egyelőre még akadályozza a készítmények magas ára.)

I. A. (Lektorálta: Dr. Árki Ildikó)

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu