Májbiopszia hepatitis C fertőzés esetén

Bizonyos májbetegségek esetén az elvégzett laboratóriumi és képalkotó vizsgálatokkal ún. nem-invazív (a test számára komoly beavatkozást nem jelentő) módszerekkel (ultrahang, CT, MR vizsgálat) nem tudunk elegendő információt nyerni a májkárosodás pontos mértékéről, okáról.

Ilyenkor szükség van a májból egy kis darabka kivételére, azaz májbiopsziára, hogy ezt a mintát szövettani vizsgálat során a pathológus szakorvos mikrószkóp segítségével megvizsgálhassa. A májbiopszia úgynevezett invazív vizsgálati módszer.

A hepatitis C májkárosító vírus, mely attól függően, hogy mióta van jelen a szervezetben, illetve hogy a szervezet hogyan tudott válaszolni erre a fertőzésre, különböző súlyosságú májkárosodást okoz. A legenyhébb esetben nincsenek tünetek, csak az ún. májenzimek –a májból sejtpusztulás során felszabaduló anyagok– szintje emelkedik meg és még szövettani elváltozás sem látható. Súlyos esetben a májműködés kimerül, a májsejtek nagy része elhal, helyükön kötőszövetes átalakulás, májfibrózis jön létre, melynek következménye a májzsugor (cirrózis). Hosszan tartó HCV fertőzés következtében a károsodott májban sokkal gyakrabban alakul ki májrák is. Szövettani vizsgálattal ezeket a szerkezeti változásokat pontosan meg lehet ítélni.

Hogyan történik a májbiopszia?

A máj legnagyobb része a has jobb felső felében, közvetlenül a bordák alatt helyezkedik el. Hagyományos májbiopszia során a beteg a vizsgáló asztalon fekszik, helyi érzéstelenítést kap és ultrahangos követés mellett az orvos két borda közé beszúrva egy speciális tűvel vékony kis szövethengert vesz ki a májból.

A vizsgálat néhány percig tart, elvégzéséhez a beteg írásos beleegyezése szükséges. Ha a gyanút keltő elváltozás kicsi (pl. valamilyen daganat), akár csak néhány cm-es, egyidejű CT vizsgálat segítségével pontosabban lehet eltalálni. Ezt a módszert nevezik CT vezérelt májbiopsziának.  Szövettani eredmény a vizsgálat után általában 2-3 héttel várható.

HCV fertőzés esetén mikor szükséges a májbiopszia?

  • általában a hepatitis C vírus ellenes (antivirális) kezelés elindítása előtt, a kezelőorvos javaslata alapján
  • májrák gyanúja esetén annak megerősítése vagy kizárása - általában CT vezérelt májbiopszia történik

A májbiopsziát bizonyos esetekben helyettesítheti a tranziens fibroelasztográfia (FibroScan) módszer.  Ez a fájdalommentes, nem invazív eljárás a máj elaszticitását (rugalmasságát) méri és ebből következtet a májkárosodás, májfibrózis súlyosságára.

Milyen szövődménye lehet?

Minden beteg esetében javasolt a beavatkozás utáni 24 órás intézeti megfigyelés. Ritkán előfordulhat vérzés, epecsorgás, illetve a mellhártya sérülése esetén légmell kialakulása. Ezek általában maguktól gyógyulnak.

 

(Dr. Földi Ildikó)

08-20 óra között hívható információs vonal: +36 (20) 522-2067