Vírusfertőzések hazánkban: a hepatitis C

A hepatitis vírusnak több válfaja ismert a világon, melyeket az ABC betűjeleivel A-tól G-ig szokás jelölni. Az egyik leggyakoribb változata a C típusú fertőzés, amely magyarországi viszonylatban körülbelül fél százalékos érintettséget mutat a lakosság körében.

A hepatitis C vírus (HCV) okozta májgyulladást a közvélemény általában a társadalom peremén élők betegségével azonosítja, miközben a regisztrált esetek nagyobb hányadát az egészségügyi ellátással, leginkább az 1992 előtti vérátömlesztésekkel lehet kapcsolatba hozni. Ebből adódik az is, hogy a HCV pozitív betegek jellemzően a 45. életévüket betöltött, rendszeres kórházi ellátásban részesülő páciensek körében gyakrabban fordulnak elő. A vírus terjedésében emellett nagy szerepet játszanak a tűt használó kábítószerfogyasztók, de magas rizikófaktorba tartoznak azon egészségügyi dolgozók is, akik gyakran lépnek érintkezésbe fertőzött betegekkel.

A hepatitis C megbetegedés nem csak a májszövetet, hanem a nyirokrendszert és az ízületeket is érintheti, de okozhat bőrpanaszokat is. A tünetek általában enyhék, ami miatt akár teljesen észrevétlen is maradhat a fertőzés. Általános ismertetőjegyei a fáradékonyság, a has- vagy végtagfájdalom.

A HCV Magyarországon hozzávetőlegesen 70 ezer embert érint, közülük pedig néhány ezren szenvednek a vírusfertőzés következményétől, a májzsugortól, és előfordulnak a hepatitis C-vel kapcsolatba hozható májrákos esetek is.

Szerencsére ma már Magyarországon is elérhető az a szűrővizsgálat, mellyel gyorsan, egyszerű vérvétel útján fény deríthető a vírus jelenlétére, így kellő időben elkezdhető a kezelés, amely nagy szerepet játszik annak sikerességében.

 

M.J.; Forrás: Dr. Makara Mihály, DRportal.hu (Lektorálta: Dr. Árki Ildikó)

08-20 óra között hívható információs vonal: +36 (20) 522-2067