INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

Alkoholfogyasztás hepatitis C-vel

Májunk végzi a vér méregtelenítését, így a szervezetünkbe kerülő alkohol lebontását is. A túlzott alkoholfogyasztás önmagában is képes májbetegségeket okozni, így például zsírmájat, alkoholos májgyulladást vagy májzsugort (cirrózis).

Könnyű belátni, hogy mivel a hepatitis C vírus jelenléte is a máj károsodásához vezethet a megfelelő kezelések nélkül, ebben a helyzetben ajánlott minél inkább kerülni az alkoholfogyasztást.

A kérdést több kutatás is vizsgálta, de sajnos mindegyik ugyanarra az eredményre jutott, és nem sikerült olyan napi alkoholmennyiséget megállapítani, amelynek elfogyasztása a hepatitis C vírus jelenléte mellett még biztonságosnak lenne mondható. Egy 1997-es, a Lancet című orvosi folyóiratban megjelent tanulmány szerint a napi 50 gramm feletti alkoholbevitel jelentősen növelte a fibrózis (mikor a máj egészséges szöveteit fokozatosan hegszövet váltja fel) és az ezt követő májzsugor kockázatát a hepatitis C vírus fertőzöttek körében. (Egy egységnyi alkohol 10 grammnak felel meg, ami egy pohár sörrel, egy pohárka borral, illetve egy 3 centiliteres gyengébb tömény itallal egyenértékű. A napi 50 gramm tehát már viszonylag nagy mennyiséget jelent, amely azonban egy egészséges személynél jóval kisebb kockázatot jelent a sok esetben végzetes májbetegségekre nézve.)

Egy szintén 1997-es francia tanulmány (Hepatology), amelyben 6600 hepatitis C vírus fertőzött szerepelt, ugyancsak megerősítette a fenti kutatás eredményeit. Eszerint az alkoholt nagyobb mennyiségben fogyasztó betegek 35 százalékánál alakult ki májzsugor, szemben azzal a 18 százalékkal, akik nem voltak rendszeres alkoholfogyasztók.

Legutóbb 2013 márciusában jelent meg a hepatitis C vírusfertőzöttek alkoholfogyasztásával foglalkozó tanulmány, amelyet az amerikai Duke Egyetem kutatói készítettek. Ebben arra jutottak, hogy ami az egészségeseknél mérsékelt – és gondokat nem okozó – alkoholfogyasztásnak számít, az a hepatitis C vírusfertőzötteknél korántsem tekinthető biztonságos mennyiségnek. 8700 egészséges és 218 vírusfertőzött személy összehasonlítása azt mutatta, hogy az utóbbi csoportban már napi 2 egységnyi alkohol – vagyis 20 gramm, azaz például 2 pohár sör – is sokszorosára növelte a májbetegségek miatti elhalálozás kockázatát a vírussal nem fertőzött, naponta ugyanennyi alkoholt fogyasztó személyekéhez képest.
A legjobb tehát, ha a hepatitis C vírussal fertőzött személyek egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, vagy csak ritkán (semmiképp sem napi szinten!) és nagyon kis mennyiséget.

I. A. (Lektorálta: Dr. Árki Ildikó)

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu