INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

Ha sikertelen a kezelés - Milyen lehetőségek vannak?

A hepatitis C vírusfertőzés kezelése során a kezelőorvosok szorosan ellenőrzik a beteg állapotát, illetve a gyógyszerekre adott válaszreakciót. Ennek alapján különböző csoportokat hoznak létre attól függően, melyik beteg hogyan reagált a gyógyszerekre (azaz a vérben lévő HCV vírus RNS száma hogyan változott) és ezt követően döntenek arról, hogy folytatják, módosítják vagy leállítják a kezelést.

Az a legjobb, ha a kezelés elkezdését követően minél hamarabb eltűnik, kimutathatatlanná válik a vírus és ez az állapot a kezelés befejezését követő 24 hét után is fennáll, mivel ilyenkor nagyon kicsi a vírus ismételt megjelenésének a veszélye. Ezeket a betegeket tekinthetjük gyógyultnak.

Viszont vannak olyan betegek is, akik nem reagálnak a kezelésre, vagy csökken ugyan a vírusok száma a vérben, de nem a kellő ütemben, és a kezelés végére nem tűnik el, sőt, a gyógyszerek kihagyását követően ismét emelkedhet. Előfordulhat egyes gyógyszerekkel szembeni rezisztencia, ami azt jelenti, hogy kezdetben ugyan csökkent a vírusszám, de a vírus ellenálló lett a készítménnyel szemben, így azt tovább adni felesleges. A vírusellenes kezelés azok számára is előnyös, akiknél nem tűnt el a vírus a szervezetből, mert a kezelés ilyenkor is kedvező hatású: csökkenti a gyulladást, a kötőszövet képződést, lassítja a betegség előrehaladását és a májrák kialakulását.

A sikertelenül kezelt betegek esetében is nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés a májbetegség szövődményeinek (pl. májrák, nyelőcső visszértágulat, májelégtelenség) felismerése és kezelése szempontjából.
Bizonyos esetekben májátültetés is szóba jöhet, illetve ezt követően is alkalmazható HCV vírus ellenes kezelés.

Az új, bizonyítottan hatékonyabb készítmények elérhetővé válásával a korábbi kezeléssel tartós vírusmentességet el nem érő betegek számára ismételt kezelés lehet indokolt. napjainkban a korábbi terápia eredménytelensége esetén is minden korábbinál nagyobb az esély a teljes vírusmentesség elérésére. Az új, direkt antivirális szerek (DAA) közé tartozó számos új gyógyszerrel biztató eredményeket, 90 százalékot meghaladó gyógyulási arányt értek el. A legújabb kezelések már interferon nélkül is hatékonyan, az eddiginél lényegesen kevesebb mellékhatással küzdenek meg a hepatitis C vírussal.
A korábban sikertelenül kezelt krónikus hepatitis C fertőzésben szenvedő betegek esetében az új, direkt antivirális szerek hatóanyagaival történő kezelés jelentős áttörést hozott.

Dr. Földi Ildikó, Dr. Árki Ildikó

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu