INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

Hepatitis C fertőzés és szempanaszok

A köztudatban elterjedt, hogy a hepatitis C fertőzést okozó, a Flaviviridae családba tartozó vírus elsősorban a májat károsítja, ám a hepatitis C vírus (HCV) valójában az egész szervezetre negatív hatással van, változatos panaszokhoz és szövődményekhez vezet. Hazánkban is több tízezer embert érint a HCV fertőzés, azonban mivel az akut szakaszban legtöbbször tünetmenetes, a fertőzést csak később fedezik fel, amikor már életminőséget negatívan befolyásoló, vagy életveszélyes szövődmények alakultak ki.

A HCV okozta panaszok változatosságára való tekintettel, a különböző orvosi területek specialistáinak összefogására van szükség, hogy a diagnózis minél hamarabb megtörténjen.

A hepatitis C fertőzés májon kívüli hatásai

Az orvostudomány jelen adatai szerint a HCV fertőzöttek 40-70 százalékánál májon kívüli szövődmények is jelentkeznek a HCV fertőzéssel összefüggésben. A HCV fertőzés korai diagnózisában és a kezelés sikerességében is komoly szerepet játszik tehát, hogy mind az orvosok, mind a páciensek tisztában legyenek azokkal a tünetekkel és panaszokkal, melyek a HCV fertőzés fennállásával összefüggésben jelentkezhetnek, mint nem a májat közvetlenül érintő szövődmények.

A HCV fertőzés számos szemészeti elváltozással hozható összefüggésbe, melyek közül elsőként említendő az ún. száraz szem-szindróma. A helyzetet bonyolítja, hogy a primer Sjögren-szindróma vezető panasza is a szemszárazság. A jelenleg használatos amerikai és európai orvosi konszenzus alapján Sjögren-szindróma gyanúja esetén, annak primer voltát kizárandó HCV fertőzésre is vizsgálni kell a pácienst. Nem véletlen tehát, hogy a HCV fertőzés gyanúja sokszor a kezelő szemészben merül fel először. A primer Sjögren-szindróma vagy a HCV fertőzéssel összefüggésben kialakult Sjögren-szindróma gyanúját veti föl, ha a szemszárazság panasza legalább három hónapja fennáll, a beteg idegentest-érzésről számol be, illetve legalább naponta háromszor kényszerül műkönnyet alkalmazni.

A hepatitis C fertőzés kezelésének mellékhatásaként jelentkező szemészeti elváltozások

Mivel a HCV fertőzés gyógyszeres kezelésének számos és súlyos mellékhatása lehet, így a kezelés elindítása előtt minden páciensnél szemészeti szűrést kell végezni. Különösen azoknál a betegeknél, akik már a kezelés megkezdése előtt szemészeti problémákkal küzdenek (diabétesz, magas vérnyomás betegség okozta retina elváltozások).
A ribavirint alfa-interferonokkal kombinációs terápiában alkalmazzák a HCV fertőzés gyógyításában. A kezelés mellékhatásaként ritkán jelentkezhet ideghártya bántalom (retinopathia), többek közt retina bevérzés, illetve papilla vizenyő, és a retinát ellátó vénák és artériák részleges vagy teljes elzáródása, mely vaksághoz is vezethet. A szemmel kapcsolatos lehetséges mellékhatások általában több hónapos, sikeres kombinációs kezelést követően jelentkeznek, azonban feljegyeztek szemészeti mellékhatásokat már a kezelés elején is. Kiemelendő tehát, hogy a kezelt betegek, amennyiben látásélesség változást, vagy látótérváltozást, illetve egyéb szemészeti tüneteket észlelnek, azonnali szemészeti vizsgálatra szorulnak.

(Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu