INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

Praktikus dolgok hepatitis C vírussal fertőzötteknek

A HCV kezelésére alkalmazott új típusú direkt antivirális szerek nem csak kimagasló hatékonyságuk és kedvező mellékhatásprofiljuk miatt jelenthetnek új mérföldkövet a fertőzöttek számára, hanem a mindennapokban is jóval egyszerűbb a használatuk.

A pegilált interferont – amelyet injekció formájában kell beadni – a hűtőszekrényben kell tárolni, 2 és 8 fok közötti hőmérsékleten. Amennyiben magunkkal visszük valahová a gyógyszert – például egy utazás során – akkor hűtőtáskára lesz szükségünk, amelyben jégakkuk segítségével tarthatjuk a megfelelő hőmérsékleten az interferon injekcióinkat. Az átvételkor szintén ebben kell hazaszállítanunk a gyógyszert, így mindenképp érdeklődjünk előtte, hogy biztosítanak-e számunkra hűtőtáskát, vagy saját magunknak kell azt beszerezni.

A pegilált interferont hetente egyszer kell a bőr alá beadni. (Erre azért van szükség, mert egy fehérjetartalmú gyógyszerről van szó, amely tabletta formájában megemésztődne még azelőtt, hogy bejuthatna a vérkeringésbe.) Az injekció beadásának időpontjait érdemes egy naptárban vezetnünk – célszerű például egy falinaptár, amelyen jól láthatóan bejelöljük az időpontokat – így elkerülhető, hogy kimaradjon a heti injekció. Egy-két nap késés – egy-egy alkalommal – még nem feltétlenül jelent problémát, de jobb, ha pontosak maradunk. A mellékhatások miatt érdemes olyankor beadni az injekciót, amikor a következő napokban nem jelent problémát egy esetleges láz, illetve fáradtságérzet. Ha például hétfőtől péntekig dolgozunk, akkor ideális lehet péntek este beadni az interferont.

 Az újabb fajta hepatitis C elleni direkt antivirális hatású gyógyszerek már szájon át szedhetőek, csakúgy, mint a sok esetben ezen gyógyszerekkel kombinációban adott ribavirin. Ebben az esetben is figyelni kell a pontos gyógyszerszedésre, mivel a szájon át szedhető készítmények esetében szintén nem előnyös, ha elmarad a gyógyszerbevétel. A ribavirint ráadásul naponta kétszer is be kell venni, és mivel egy idő után rutinszerűvé válhat a gyógyszerszedés, előfordulhat, hogy nem emlékszünk rá, bevettük-e aznap reggel/este az adagunkat. Erre is jó megoldás lehet a falinaptár, vagy épp egy gyógyszeradagoló.
A gyógyszerek bevételének idejét természetesen az okostelefonunkon vagy a laptopunkon is vezethetjük, amelyeken különféle riasztásokat is beállíthatunk (rezgés vagy csörgés a telefonon, felugró ablakok a számítógépen.)

A hepatitis C kezelésében alkalmazott gyógyszerek több más gyógyszerrel kölcsönhatásba lépnek, együttes alkalmazáskor a gyógyszer hatások megváltozhatnak, ezért különösen fontos, hogy minden gyógyszer használatot a beteg beszélje meg hepatológus kezelőorvosával. Nemcsak a gyógyszerek, hanem a tévesen ártalmatlannak tartott gyógynövény készítmények is befolyásolhatják a kezelést. Ismert, hogy az új direkt antivirális szerek hatását befolyásolja a lyukaslevelű (vagy közönséges) orbáncfű, ezért orbáncfű tartalmú készítmények használata a kezelés alatt nem javasolt.
A következő honlapon tekinthetők meg a gyógyszerkölcsönhatások: www.hep-druginteractions.org

Illés András, Dr. Árki Ildikó

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu