(MTI-Press) - Sokan vélik úgy: lakásban is érdemes állatot tartani, hiszen kellő szeretettel igazi családtag válhat belőle. Ám ő is megbetegedhet, akárcsak mi, s panaszairól szavak helyett viselkedése, külleme, megváltozott hangulata árulkodik. A kisállatgyógyász szakállatorvos szerző felsorolja, melyek a súlyos betegségre utaló jelek a kutyák, macskák esetében.
Az állatgyógyászat fejlődése is lépést tart a korral. A mind kiválóbb vakcináknak köszönhetően például egyre ritkábban kell a korábban oly pusztító - és sokszor halálos kimenetelű - állatbetegségekkel számolni. Mégsem árt, ha tudjuk, hogy hogyan lehet a tünetek alapján ezeket felismerni, hogy minél előbb állatorvoshoz tudjuk vinni kedvencünket, ha mégis megtörtént a baj.
Kutyabetegségek
Parvo. Vírus okozta fertőzés, amely elsősorban a fiatal állatokat betegíti meg, de felnőtt állatokban is előfordul, főleg az oltatlan egyedeknél. A beteg állatnál a hőemelkedés mellett bágyadtság és abszolút étvágytalanság figyelhető meg. Nem iszik, majd 1-2 napon belül sűrűn ismétlődő hányás, és véressé váló hasmenés alakul ki, ami a bomló vér miatt lesz rendkívül kellemetlen szagú. A nagyfokú folyadékveszteség miatt kiszáradhat az állat.
Szopornyica. Ugyancsak vírus által okozott fertőző megbetegedés, amely a kezdetekben 40-41 fokos lázzal, kötőhártya-gyulladással és savós orrfolyással jár. Amikor a legyengült szervezetet egyéb kórokozók (főleg gennykeltő baktériumok) támadják meg, akkor szövődmények alakulnak ki. Az elváltozások érintik a szemet (szaruhártyahomály, gennyes kötőhártyagyulladás), a felső-, és az alsó légutakat (hurutos-gennyes orrfolyás, hurutos tüdőgyulladás) a gyomor-, és bélcsatornát (hurutos gyomor-, és bélgyulladás), a bőrt (a talppárnák, és az orrtükör bőrének megvastagodása), valamint a fogakat (barnás elszíneződés kialakulása a fogzománcon, amely a kórt átvészelt állatokon egy életre megmarad). Az utolsó szakaszban az idegrendszeri elváltozások dominálnak: ferde fejtartás, remegés, fogcsattogtatás, generalizált, az egész testre kiterjedő görcsök, főleg a hátsó lábakon kialakuló bénulás, úszó-kúszó mozgás, valamint öncsonkításig fajuló viszketegségérzés. Mivel a betegség agyvelőgyulladás kialakulásához vezethet, és ennek idegrendszeri tünetei 95 százalékban végzetesek, túlélésre nagyon csekély az állat esélye.
Coronavírusos hasmenés. A parvovírusos hasmenéshez hasonló, csak nem olyan durva tünetekkel jár. Ha viszont erre a betegségre valamilyen más kórokozó (például kólibaktérium vagy szalmonella) fertőződik rá, akkor ez - főleg a fiatal állatok körében - elhulláshoz is vezethet.
Kennelköhögés. A betegség főleg a nedves, nyirkos évszakokban, illetve téli időszakban, párás, ködös időben fordul elő. Emberre nem veszélyes. Az állat köhög, mégpedig elég mélyről, a köhögés száraz, elnyújtott, esetenként fájdalmas. A kutyának láza van, elesett, bágyadt, étvágytalan, levert, a megduzzadt mandulák miatt a nyelés nehezített, az állat gyakorta hány. A tünetekhez gyakran csatlakozik savós orrfolyás, valamint kevert bakteriális felülfertőzés esetén tüdőgyulladás is.
Macskák betegségei
Macskanátha. Részben vírusok, részben baktériumok okozhatják. Általában cseppfertőzéssel terjed. Enyhe esetben savós orrfolyás, kötőhártyagyulladás, enyhe láz jelentkezik, majd a másodlagos - általában bakteriális - fertőzések révén a savós folyamatok hurutos-gennyes jellegűvé válnak, magas láz, bágyadtság, kifejezett elesettség társul a kórképhez.
Fertőző gyomor-, és bélgyulladás. Vírusa hamar súlyos hasmenést, étvágytalanságot okoz, s ez elhulláshoz vezethet, ha nem kezeltetjük állatunkat. A kórokozó iránt főleg a fiatal állatok fogékonyak, de a felnőttek is megkaphatják.
Fertőző mell-, és hashártyagyulladás(FIP). Elsősorban állományokban tartott fél-, egyéves kandúrok betegednek meg. A megbetegedésnek két változata van. A nehezebben diagnosztizálható alak a száraz forma, amely gyulladásos, elhalásos gócok kialakulásával jár a hasüregben. A nedves forma pedig folyadék felhalmozódásával jár. A fertőzött macskák egy huszadában a vírus a vérbe jutva összekapcsolódik a macska szervezetében termelt ellenanyaggal, ezáltal úgynevezett immunkomplexek alakulnak ki. A betegséget tulajdonképpen ez okozza. A betegség lefolyása elhúzódó. A belső szervek a gyulladás miatt megnagyobbodnak, szemtünetek (egyenlőtlen tágasságú pupillák), esetleg idegrendszeri tünetek alakulnak ki. Típusos esetben a legjellemzőbb elváltozás a has- és mellüregben fokozatosan felhalmozódó nagymennyiségű, mézszerűen nyúlós, sárga váladék, ami hastérfogat-növekedést és nehezített légzést okoz. Sajnos a gyógykezelés lehetőségei behatároltak. A megbetegedett kedvencet meggyógyítani nem lehet, csupán állapota rosszabbodásának fékezésére lehet kísérletet tenni.
Leukózis. A nyirokszövetek, -szervek megbetegedésével jár, időnként daganatképződést indukálva. A betegségre minden, macska fogékony. A vírus érintkezéssel terjed, esetenként a magzatba is átmehet. Lényegesen több - klinikailag tünetmentes, illetve vírusürítő - macska van, mint amelyik már a tüneteket is mutatja. A betegség a nyirokcsomók duzzanatában, valamint fokozatos lesoványodásban, vérszegénységben, étvágytalanságban, veseproblémákban, illetve bélelzáródásban jelentkezhet. A nyirokcsomó, a lép, a máj daganatos megnagyobbodása észlelhető.
Macska AIDS. Nem azonos a humán HIV okozta AIDS-szel. Főleg idősebb kandúrok esetében állapították meg a betegséget. A betegségre étvágytalanság, legyengülés, bágyadtság, nyirokcsomó-duzzanat, szájüregi fertőzések, nyálzás, idegrendszeri tünetek (az agykéreg bántalmazottsága miatt depresszió, magatartászavarok, a test ápolásának elmaradása, elbutulás), valamint különböző szervek (bőr, légutak) idült gyulladásai, idült kötőhártya-gyulladás, és bőrfertőzések komplikálhatják a kórképet. Mivel az immunrendszer legyengül, nagyobb a lehetősége a másodlagos bakteriális, illetve vírusos megbetegedéseknek is. A macska AIDS-szel gyakran együtt jelenik meg a leukózis.
A megelőzéshez egy alapvető tanács: ha egy kis állatot magunkhoz veszünk, mindenképpen oltassuk be az állatorvosnál. Ne feledjük, hogy az állatvilágra is érvényes: sokkal egyszerűbb a betegséget megelőzni, mint gyógyítani. Az igazi kutyabaj és macskajaj pedig sokkal súlyosabb, mint közhasználatú értelmükben, amikor a magunk panaszait érzékeltetjük e szavakkal.