A hepatitis C fertőzés kezelésének mellékhatásai
Minden gyógyszernek van a várt, kedvező hatása mellett számos nem kívánt mellékhatása is. Ezek jelentkezhetnek a gyógyszer bevétele után néhány órán belül, de lehetnek ennél hosszabb távúak is.
Egyénenként változó, hogy az adott gyógyszer okoz-e mellékhatást. Bizonyos mellékhatások a gyógyszer elhagyását követően azonnal megszűnnek, mások csak később enyhülnek. Ezek az általános megállapítások igazak a hepatitis C vírus kezelésére használt gyógyszerek esetében is. Az alábbiakban a fő gyógyszercsoportok mellékhatásait jellemezzük.
Interferonok
Interferon kezelés esetén gyakoriak az úgynevezett influenzaszerű tünetek: ízületi és izomfájdalom, hidegrázás, láz. Sokaknál jelentkezik gyengeség, fáradékonyság, koncentráló- és a munkaképesség csökkenése. Gyakori panaszként bőrszárazság, bőrviszketés és hajhullás is előfordulhat. A pajzsmirigy működését fokozhatják az interferonok, ennek jelei a fogyás, az izzadás, a remegés és az alvászavar. Az étvágytalanság, hányinger is gyakori kísérő tünet. Nemcsak a betegséggel járó lelki terhek, de az interferon kezelés is előidézhet depressziót. Ha a kezelés során súlyos depresszió alakul ki, a kezelést fel kell függeszteni. Az interferon a vérképben is okozhat változásokat, csökkentheti a fehérvérsejtek és a vérlemezkék számát, ezért is fontos a szoros laboratóriumi követés. A gyógyszer kihagyását követően a sejtszámok ismét normalizálódnak.
Nukleinsav-szintézis gátlók:
A ribavirin vérszegénységet okozhat, ez pedig a szervezet számára oxigénhiányt jelent, mely gyengeség, fáradékonyság, illetve mellkasi panaszok képében jelentkezhet. A dózis csökkentésével enyhülhet, kihagyásával pedig néhány héten belül megszűnik a vérszegénység. A ribavirin magzatkárosító hatású, így nőknél alkalmazása alatt, illetve kihagyása után hat hónapig nem javasolt a gyermekvállalás. Ugyanez igaz akkor is, ha a férfi partner szedi a ribavirint.
Proteáz gátlók
A boceprevirt és telaprevirt általában csak interferonnal és ribavirinnel együtt adják. Az ezek által okozott mellékhatásokat a proteáz gátlók fokozhatják (vérszegénység). A proteáz gátlók bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphetnek (pl. fogamzásgátlók), mások lebomlását akadályozhatják, ezért a kezelőorvosnak minden egyéb szedett gyógyszerről pontosan tudnia kell. A telaprevir gyakran okoz bőrtüneteket.
Sok esetben a mellékhatások mellett is folytatni kell a terápiát, mert ezek a gyógyszerek jelentik az egyetlen lehetőséget a jobb életkilátásokra és a teljes gyógyulásra. A mellékhatások tüneteit enyhíteni lehet életmódbeli változtatásokkal (pl. bő folyadékfogyasztás, könnyű mozgás), illetve gyógyszerekkel (pl. lázcsillapítók). A betegek lelki támogatása is fontos, hogy a beteg érezze, ha nehézségek árán is, de eljuthat a gyógyuláshoz, melyben sokat segíthetnek betegszervezetek.
(Dr. Földi Ildikó)