A samponok egyik alkotórésze veszélyeztetheti a magzati fejlődést
InforMed Hírek 2004;2 InforMed
A samponokban és a kézkrémekben található egyik vegyület károsíthatja a kialakulóban levő idegrendszert, állítják a pittsburghi egyetem kutatói. A methylisothiazolin (MIT) befolyásolhatja az idegsejteknek a szomszédos sejtekkel való kapcsolódásra alkalmas részeinek fejlődését
Bár a kísérleteket patkányembriókon végezték, a kutatók aggódnak a vegyszer emberi magzatra gyakorolt hatása miatt. Ez az aggodalom más tudósokat viszont arra késztetett, hogy a fölösleges pánikot tartsák a nagyobb veszélynek.
A MIT a vizes közegben tenyésző baktériumok elpusztítását szolgálja. Gyakori alkotóeleme a kézkrémeknek, samponoknak és más kozmetikumoknak, de jelen van a vízhűtő-berendezésekben, és azokban az üzemekben is, ahol a gyártási folyamathoz vizet használnak. Korábbi tesztek csak azt igazolták, hogy érzékeny bőrűeknél enyhe bőrirritációt okozhat, most az állatkísérleteknél kiderült az is, hogy az embriók idegsejtjeit igen gyorsan elpusztítja.
– Igaz, hogy további kutatások szükségesek a veszély megállapítására – mondja Elias Aizenman kutató –, annyi azonban bizonyos, hogy a mindennapos használat esetén fennáll a veszélye, hogy emberekre nézve is ártalmas lehet ez a szer, különösen, ha a terhes nők használják.
Más kutatók azonban felháborodtak Aizenman aggályain, és azt mondják, a laboratóriumban állatok szöveteivel végzett kísérletek eredményeiből nem lehet egyenesen következtetni az emberekre gyakorolt hatásokra, sőt, ez tudományosan veszélyes. Mindkét fél egyetért azonban abban, hogy mivel a vegyület hatásmechanizmusáról még keveset tudunk, további vizsgálatok szükségesek.