INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

A HCV fertőzés kezelésében alkalmazott fő gyógyszercsoportok és azok hatásmódja

A hepatitis C kezelésében az utóbbi évtizedben óriási áttörés történt az újabb és újabb gyógyszerek megjelenésévnek köszönhetően. 2011 óta több olyan új hatóanyag került forgalomba Magyarországon is, amelyek közvetlenül a vírusszaporodást gátolják, az így kezelt betegek több mint 90 százalékánál tartós vírusmentesség vált elérhetővé.

Vírusok esetén általánosan elmondhatjuk, hogy sajnos nincsenek olyan specifikus gyógyszereink, amik a szervezetbe bejuttatva célzottan pusztítják el a kórokozókat. A hepatitis kezelésére is igaz ez - az alkalmazott gyógyszereknek két fő támadáspontjuk van: a szervezet vírusokkal szembeni természetes védekezőképességét fokozzák (interferonok-IFN) vagy a vírus szaporodását gátolják (nukleinsav szintézis gátló, proteázgátló szerek). Fontos tudni, hogy ezen gyógyszereket kombinációban, azaz az eltérő támadáspontú gyógyszereket egyszerre, egymással együtt alkalmazzák, mert így a leghatékonyabbak.

A terápiák során alkalmazott gyógyszerkombinációk

A 2003 óta alkalmazott interferon-ribavirin kombinált kezeléssel a korábban terápiában nem részesült betegek 40-45%-a, a sikertelenül kezeltek 5–21%-a vált gyógyíthatóvá. Ami a kétezres évek elején korszerű terápiának számított, ma már a legkisebb hatékonyságú kezelési módnak számít.

2011-ben két, a korábbiaknál lényegesen hatékonyabb, új szer került forgalomba (a proteáz-gátlók csoportjába tartozó boceprevir és telaprevir), melyek a korábbi gyógyszerekhez képest jelentősen növelték a fertőzés gyógyításának esélyét, mindkét fenti betegcsoportban (63–75%, illetve 59–66%). A legújabb gyógyszerek kiszorították ezeknek a szereknek a használatát.

2013-2014-ben további direkt antivirális hatású szerek kerültek forgalomba: a sofosbuvir, simeprevir, daclatasvir és ledipasvir. 2014-2015-ben újabb hatóanyagokkal szélesedett a paletta. Törzskönyvezésre kerültek a paritaprevir, dasabuvir, ombitasvir hatóanyagú gyógyszerek. A jövőben még további készítmények forgalomba hozatala várható. Valamennyi új készítmény a direkt vírusellenes szerek csoportjába tartozik, egymással (ezen felül az esetek nagy részében ribavirinnel) kombinálva már 90 százalék fölötti arányban érhető el vírusmentesség, ráadásul jellemzően jóval kevesebb és enyhébb mellékhatás mellett.

Interferonok

Az interferonok olyan, a szervezet által termelt anyagok, melyek vírusfertőzés hatásra termelődnek, és az immunrendszer válaszának szabályozásával, fokozásával segítik a vírusok legyőzését.  Az emberi interferonokhoz hasonlóak a gyárilag előállított, gyógyszerként használatos úgynevezett rekombináns interferonok. Ezeket a fehérjéket nem lehet szájon át alkalmazni, mert a gyomorban lebomlanának, ezért bőr alatti injekció formájában juttatják őket a szervezetbe. Az úgynevezett hagyományos interferonok hamar lebomlanak, hetente 3x kellett alkalmazni őket, míg az újabb, úgynevezett peglilált-interferonok (PEG-IFN: IntronA, Pegasys) hatása erősebb, elnyújtottabb, így elegendő heti 1 injekció.

Nukleinsav szintézis gátló szerek

A sejtek, vírusok szaporodásához szükséges molekulák a nukleinsavak. Ezek újraképződésének, azaz szintézisének a gátlásával a vírus sem tud szaporodni. Ilyen hatású gyógyszerek a nukleinsav szintézis gátlók, a HCV vírusfertőzés kezelésében alkalmazott ribavirin (RBV: Copegus, Rebetol). Tabletta formában reggel és este kell bevenni. Önmagában nem elegendő a fertőzés legyőzésére, de interferonnal illetve az új típusú direkt antivirális szerekkel (DAA) együtt adva a hatékonysága jelentősen nő.

Direkt antivirális szerek (DAA)

A betegek számára az új típusú, direkt antivirális szerekkel történő kezelés számos előnnyel jár. Nagyobb arányban (több mint 90%-ban) érhető el vírusmentesség, gyógyulás, mint a korábbi terápiákkal. Szájon át szedhetőek a gyógyszerek és jobban tolerálhatóak, rövidebb időtartamúak (8-12-24 hetes) a kezelések régebbi kezeléseknél. Az alább felsorolt direkt antivirális szerek kombinációival lehetővé válik az interferonmentes kezelés.

  • Proteáz-gátlók (PI)

A proteáz-gátlók (PI) orálisan adható, a HCV G1 típusa ellen direkt antivirális hatással rendelkező készítmények. A szervezetbe került hepatitis C vírus aktiválódásához elengedhetetlenül fontos egy fehérjét hasító, úgynevezett proteáz enzim működése. Ennek az enzimnek a gátlásával hatnak a proteázgátlók, a HCV 1-es genotípus fertőzöttségben. A kezelés szájon át alkalmazott tabletták formájában történik, kombinált terápiaként. A készítmények monoterápiában, egyedüli készítményként adva nem használhatók. A proteázgátlók első generációs csoportjába a boceprevir (Victrelis), és telaprevir (Incivo) tartozik.
A proteáz gátlók újabb csoportját a simeprevir hatóanyagú Olysio, a paritaprevir hatóanyagot is tartalmazó fix kombinációs készítmény, a Viekirax (ombitasvir/paritaprevir/ritonavir) képviseli.

  • Polimeráz-gátlók

A vírusreplikációhoz szükséges, NS5B gén által kódolt RNS polimeráz inhibitorai.A proteáz gátlókhoz hasonlóan szájon át alkalmazott készítmények. Nem használhatóak monoterápiában, kizárólag kombinációs terápiában alkalmazhatók.
Két hatóanyag tartozik ebbe a csoportba, a sofosbuvir és a dasabuvir. Jelenleg Magyarországon három készítmény van forgalomban, amelyek ezeket a hatóanyagokat tartalmazzák. A Sovaldi hatóanyaga a sofosbuvir, ugyanez a hatóanyag egy fix kombinációs tablettában is szerepel, a Harvoniban. Dasabuvir hatóanyagot az Exviera néven forgalomba került tabletta tartalmazza.
Az Exviera (dasabuvir) a HCV 1 genotípus fertőzések esetén használt, kizárólag kombinációban, Viekirax (ombitasvir/paritaprevir/ritonavir) készítménnyel együtt adva.
A Sovaldit (sofosbuvir) különböző kombinációkban (ribavirin, peg-IFN) alkalmazzák az 1, 4, 5, 6 illetve 2, 3 genotípusú CHC fertőzések esetén.

  • NS5A-gátlók

Az NS5A-gátlók támadáspontja egy fehérje, az NS5A, amely az RNS replikációban és a virion összeépülésében nélkülözhetetlen.
Három hatóanyag tartozik ebbe a csoportba. A daclatasvir Daklinza néven került forgalomba. A ledipasvir és az ombitasvir fix kombinációs készítmények hatóanyagai. A ledipasvir a proteáz-gátló sofosbuvirral került egy készítménybe Harvoni néven. Az ombitasvir hatóanyag a korábbiakban már említett Viekirax készítmény egyik hatóanyaga. Ebben a készítményben 3 hatóanyag található, az ombitasvir mellett egy proteáz gátló, a paritaprevir, valamint szintén egy vírus ellenes szer, a ritonavir.

 

Dr. Földi Ildikó, Dr. Árki Ildikó

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu