INFORMÁCIÓ:  E-mail cím: vimoregyesulet@freemail.hu

Hepatitis C fertőzöttek szépségápolása (haj, bőr)

A HCV fertőzöttek gyógyszeres kezelésének következtében számos olyan mellékhatás jelentkezhet, melyek haj-, és bőrproblémákhoz vezethetnek. Természetesen a terápia mellékhatásaként jelentkező panaszok egyénfüggőek, nem szükségszerűen érintenek minden pácienst, illetve a panaszok súlyossága is egyénenként változik.

Hajápolási tanácsok HCV-ellenes terápiában részesülőknek

Általában a kezelésben részesülő páciensek azt tapasztalják, hogy a terápiával összefüggésben hajuk szerkezete megváltozik: a hajszálak elvékonyodnak, sprőddé válhatnak, könnyen töredeznek. A terápia hatására a természetes hajszín megfakulhat, a göndör haj kiegyenesedhet, illetve az egyenes haj göndörré válhat. A gyógyszeres kezelés mellett fokozott hajhullás is felléphet, bár a teljes kopaszság ritka mellékhatás. Amennyiben a hajhullás olyan mértékű, hogy a páciensnek pszichés problémákat okoz, javasolt pszichológushoz fordulni a pozitív önkép megtartása érdekében. A haj szerkezetének megváltozása és a hajhullás is csak átmenetei jelenség, mely a terápia végeztével megszűnik, és a haj eredeti állapota visszaáll.

Néhány hajápolási szabály betartásával mérsékelhető a haj szerkezetének károsodása és a hajhullás mértéke. A páciensek kerüljék a túl gyakori hajmosást, igyekezzenek kíméletes (vegyszermentes) sampont választani, vagy tiszta vízzel mossanak hajat. A fejbőr finom, körkörös masszírozása természetes olajokkal is segíthet a hajhullás mérséklésében. Mindenképpen kerülendő a hajat roncsoló beavatkozások alkalmazása (dauerolás, hajfestés, hajvasalás, hajszőkítés). Lehetőség szerint a hajszárító használata is kerülendő. A túl gyakori fésülködés sem szerencsés, a hajápoló eszköz legyen puha kefe vagy ritkás fogazatú fésű. A kezelés előtt érdemes rövid frizurát vágatni, mivel a hajhullás mértéke így kevésbé lesz látványos.

Bőrápolási tanácsok HCV-ellenes terápiában részesülőknek

A ribavirinhez fűződik az egyik leggyakoribb bőrprobléma: kiütések vagy pörsenések megjelenése a bőrön. Emellett egyéb, kevésbé súlyos, ám zavaró bőrt érintő panaszok is jelentkezhetnek a terápia alatt. Amennyiben a kiütések, pörsenések fájdalmasak vagy viszketéssel társulnak, mindenképp forduljon a páciens bőrgyógyászhoz. Különösen fontos specialista felkeresése, ha a beteg gyulladást, váladékozást, gennyedzést tapasztal.

A terápia mellékhatásaként jelentkező kiütések és a száraz bőr tüneteinek enyhítése, illetve a szövődmények elkerülése érdekében számos bőrápolási szabály áll rendelkezésre.
Kerülendő a forró vizes zuhany vagy fürdő, illetve a vizes tisztálkodást követően, még a törülközés előtt alkalmazzon a páciens kíméletes, hidratáló hatású testápoló készítményt. A testápoló készítmények használata legalább naponta kétszer ajánlott. Fontos, hogy a beteg kizárólag parfümmentes, kíméletes tusfürdőt vagy habfürdőt válasszon. Előnyös a kényelmes, természetes anyagból készült ruházat viselete, illetve a nyári hónapokban a bőrfelületet megfelelő védelme a napsugárzás káros hatásaival szemben. Szükség esetén az ajkak ápolására alkalmazzanak szőlőzsírt. Emellett a megfelelő hidratáció érdekében a kellő mértékű folyadékfogyasztás szintén elengedhetetlen.

(Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)

térképes kereső
Jogi ügyekben kapcsolat:
Dr. Kókai Balázs ügyvéd
MOBIL: +36 (30) 392 6757   |   CÍM: 1024 Budapest, Ady Endre utca 19.   |   EMAIL: kokai.balazs@ktconsulting.hu